SENIOREM BYĆ!

Facebook, Skype, sitodruk, Slow Food, współczesna moda – chcieliśmy przekonać jak największą grupę seniorów o tym, że to hasła i obszary, w których sprawnie poruszać się mogą tylko ich dzieci i wnuki.Seniorem być!” to cykl wydarzeń, który zorganizowaliśmy jako Fundacja Nizio we współpracy z Galerią Kordegarda. Cykl był finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Zaczęliśmy od warsztatów sitodruku. Pokazaliśmy, jak wykorzystując tę efektowną technikę druku można przenieść projekt graficzny na koszulki i płócienne ekotorby. Nie zapomnieliśmy również o założeniu naszym słuchaczom kont profilowych na Facebook’u.

Z kolei dzięki szkoleniu z używania Skype’a uczestnicy zajęć z cyklu „Seniorem Być” zyskali możliwość porozmawiania z mieszkającymi daleko członkami rodzin i znajomymi. Odbyliśmy dziesiątki wideorozmów, wprost z przestrzeni galerii.

Seniorzy dowiedzieli się również na czym polega idea slow food oraz jak z prostych i bogatych w składniki odżywcze produktów przyrządzić potrawy i w oryginalny sposób podać je gościom. Seniorzy pokazali też swoją twórczą stronę zakładając i prowadząc własne blogi.

Modowe zajęcia obaliły mity dotyczące stylu starszego pokolenia. Nasza akcja uświadomiła uczestnikom i obserwatorom, że nowoczesne stylizacje nie są zarezerwowane jedynie dla studentów, a emerytura to dobry moment żeby  zainteresować się modą.

Cykl wydarzeń „Seniorem być!” stanowił rozbudowaną kontynuacją zajęć, które odbywały się w 2012 roku w Kordegardzie. Za jego organizację odpowiada Paulina Braun, animatorka i artystka zajmująca się animacją społeczną, m.in. pomysłodawczyni „Dancingu Międzypokoleniowego”.