WNĘTRZA MUZYKI vol. 1: LAKS, WAJNBERG, RATHAUS / MOLENDOWSKA, SAMOJŁO, KOZIAK, MANIA

Szymon Laks, Mieczysław Wajnberg, Karol Rathaus. Trzej kompozytorzy, trzy różne historie. Rathaus wyjechał do Stanów Zjednoczonych, Wajnberg do Związku Radzieckiego, Laks, ocalały z Zagłady, osiadł we Francji. Polsko-żydowskie dziedzictwo było ich kotwicą w skomplikowanym, powojennym świecie. Każdy z nich rozwinął indywidualny, intrygujący styl kompozytorski.

Podczas pierwszego koncertu z cyklu „Wnętrza muzyki”, którego bohaterami byli kompozytorzy Karol Rathaus, Mieczysław Wajnberg i Szymon Laks, publiczność usłyszała rzadko wykonywane utwory tych trzech twórców. Neoklasycyzm przeplata się w nich z echami jazzu, mocne harmonie z pełnymi wyrazu liniami melodycznymi, tragedia z nostalgią, tajemnicą, a nawet lekkością bytu. Tym, co je łączy jest niewątpliwie emocjonalna głębia.

Cykl „Wnętrza muzyki” to koncerty organizowane przez warszawski oddział Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów oraz Fundację i Galerię Nizio. Inauguracyjny koncert odbył się w Galerii przy ul. Inżynierskiej 3 23 września 2021 roku. O godzinie 19:00 na scenie wystąpili znakomici i utytułowani artyści młodego pokolenia: sopranistka Magdalena Molendowska, pianistka Julia Samojło oraz wiolonczelista Bartosz Koziak i grający na fortepianie Grzegorz Mania.

Muzyce Laksa, Wajnberga i Rathausa towarzyszyły snute przez wykonawców opowieści o prezentowanych dziełach i okolicznościach ich powstania. Muzycy opowiedzieli o tym, jak architektura wykonywanych utworów i moc ukryta w tytułowym „wnętrzu muzyki” wpływa na odbiór kompozycji i ich interpretację. Zademonstrowali słuchaczom, jak precyzyjna konstrukcja utworu i jego wirtuozerskie wykonanie buduje napięcie i dramaturgię, miejsce na emocje, poczucie wolności i ciszę…

Pierwszy koncert z cyklu „Wnętrza muzyki” był zarazem zapowiedzią trasy koncertowej w Stanach Zjednoczonych, w którą muzycy wyruszyli w październiku 2021 roku. Podczas trasy artyści zawitali do Nowego Jorku, Los Angeles i Seattle.

Koncert zainaugurował działalność warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów i jego współpracę z Fundacją oraz Galerią Nizio.

WNĘTRZA MUZYKI: LAKS, WAJNBERG, RATHAUS
23 września 2021 (czwartek), godz. 19:00

WYKONAWCY:
Magdalena Molendowska (sopran)
Julia Samojło (fortepian)
Bartosz Koziak (wiolonczela)
Grzegorz Mania (fortepian)

PROGRAM KONCERTU:
Mieczysław Wajnberg, wybór pieśni z cyklu „Biblia Cygańska”, op. 57, do słów Juliana Tuwima (1956)
Karol Rathaus, „Rapsodia notturna”, op. 66 na wiolonczelę i fortepian (1950)
Szymon Laks, wybór pieśni z cyklu „8 ludowych pieśni żydowskich”, na głos i fortepian (1947)
Szymon Laks „Sonata na wiolonczelę i fortepian” (1932)