PROGRAM „KREATORZY” – warsztaty wokalne

7 i 8 grudnia 2022 r. do Galerii Nizio zaprosiliśmy młodzież w kryzysie uchodźczym w wieku 14-18 lat. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach śpiewu poprowadzonych przez artystkę Danę Vynnytską.
Podczas dwóch dni 4-godzinnych zajęć na warsztat wzięliśmy naukę prawidłowego oddechu i artykulacji, nauczyliśmy się słuchać siebie i współdziałać w grupie, skupiliśmy się na współbrzmieniu, aby nasze głosy wypełniły dźwiękiem przestrzeń, pracowaliśmy nad swobodną improwizacją, eksperymentowaliśmy z brzmieniem, szukaliśmy nowych tembrów i barwy głosu oraz, last but not least, za pomocą muzyki i śpiewu uczyliśmy się sposobów na skupienie się i wyciszenie.
W trakcie zajęć nauczyliśmy się etnicznych pieśni z Ukrainy, Bułgarii i Polski, a także poznaliśmy rytmiczne zabawy z Indii.
Warsztaty poprowadziła Dana Vynnytska – wokalista i pianistka, kompozytorka, pochodząca z Iwano-Frankowska na Ukrainie; absolwentka Lwowskiej Akademii Muzycznej, laureatka wielu prestiżowych nagród oraz stypendiów. W Polsce znana w szczególności jako jedna z liderek i współzałożycielka polsko-ukraińskiej grupy DagaDana, wokalistka zespołów Babooshki i Shockolad.
Warsztaty „Kreatorzy – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży uchodźczej” zostało zrealizowane w ramach dofinansowania ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.