Program „Kreatorzy” – warsztaty fotograficzne

W dniach 28 i 29 listopada 2022 r., w ramach projektu „Kreatorzy” przeprowadziliśmy warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży w kryzysie uchodźczym. Warsztaty odbyły się w Galerii Nizio, w dwóch grupach wiekowych (9-12 lat oraz 13-18 lat) w ramach jednego 3-godzinnego spotkania.
Celem warsztatów było poznanie przez uczestników i wykorzystanie w praktyce alternatywnych technik fotograficznych. Podczas warsztatów wspólnie eksperymentowaliśmy z techniką Solarfast, dzięki której na płóciennych torbach pojawią się przygotowane wcześniej fotografie. Uczestnicy samodzielnie skomponowali własny kolaż z elementów graficznych i wywołali go na tkaninie, a następnie wykonane własnoręcznie torby zabrali z sobą do domu.
Technika SolarFast polega na nakładaniu emulsji światłoczułej na tkaninę, z użyciem kalki i folii transparentnej. To nowoczesna, alternatywna technika fotograficzna nawiązująca do początków historii fotografii. Technika jest w pełni ekologiczna, można ją odtworzyć w domu i samodzielnie wykonywać własne odbitki!
Warsztaty poprowadzili Łukasz Giętka – fotograf i wykładowca akademicki oraz Zuzanna Borucka – fotografka.
Warsztaty „Kreatorzy – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży uchodźczej” zostało zrealizowane w ramach dofinansowania ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Warsztaty poprowadzone zostały w języku polskim z jednoczesnym tłumaczeniem na język ukraiński.