MATERIA MISTRZA | TKANINA

Fundacja Nizio stworzyła program edukacyjno-wystawienniczy MATERIA MISTRZA w 2019 roku. W czterech cyklach podążaliśmy tropem materiałowej ewolucji, badając dawne oraz współczesne zastosowanie tkaniny, wikliny, ceramiki i kamienia. Poprosiliśmy, by te cztery materie na swój warsztat ekspercki wzięli z nami historycy i krytycy sztuki, antykwariusze i kolekcjonerzy oraz artyści i projektanci form użytkowych.

MATERIĘ MISTRZA otworzył cykl spotkań oraz wystawa poświęcona tkaninie. Ambasadorką tej materii była Weronika Anna Rosa – interdyscyplinarna artystka i historyczka sztuki, która w swoich realizacjach łączy malarstwo i wzornictwo przemysłowe.

W tradycyjnym ujęciu tkanina to wyrób włókienniczy z nici uzyskiwany w procesie tkania. W aktualnej kulturze popularnej – wnętrzarskiej, dekoracyjnej – tkanina i materiał luźno się ze sobą przeplatają, tworząc materię tekstylną, bliską angielskiemu odpowiednikowi fabric.

W projektowaniu tkanin, istotne jest zwrócenie uwagi na teksturę wybranego materiału, kolory, które artysta chce jej nadać, oraz WZÓR, który uczyni ją materiałem wyjątkowym. Projekt o walorach artystycznych i rzemieślniczych może zostać przełożony na produkt zachowujący w aparencji te same walory, lecz będący jego cyfrową kopią, nie wymagającą żmudnej, ręcznej pracy przy każdorazowej jego reprodukcji.

Weronika Anna Rosa, artystka i projektantka specjalizująca się w kompozycjach o motywach florystycznych, opowiedziała publiczności o etapach pracy nad wzorem. W jej kolekcjach elementy początkowo realizowane tradycyjną techniką rysunku i malarstwa, w końcowej fazie są przenoszone cyfrowo na jedwabie, welury, len czy bawełnę.

Warsztat z artystką został podzielony na dwie sesje 3-godzinne. Podczas pierwszego spotkania, uczestnicy dowiedzieli się, jak obserwować rośliny, by poznać ich strukturę, a poprzez rysunek stworzyć alfabet form zainspirowany danym gatunkiem. Ze swoim repertuarem form, tekstur i kolorów, flora stanowi niewyczerpalne źródło inspiracji, które może zostać wykorzystane w różnych obszarach designu dla stworzenia dzieła unikatowego. W drugiej części warsztatów skupiliśmy się na kompozycji – zamkniętej i otwartej oraz na podstawach myślenia o przestrzeni tkaniny.

Zastanowiliśmy się także jaką rolę pełnią tkaniny dekoracyjne we współczesnym wnętrzu? Czy mamy jeszcze potrzebę dekorowania wnętrz tkaninami? Czy możemy używać pojęcia artystyczna tkanina dekoracyjna w odniesieniu do tkanin seryjnie produkowanych? Anna Demska, kustoszka Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowe w Warszawie, udzieliła odpowiedzi na te pytania, przytaczając najważniejsze zjawiska polskiego designu XX i XXI wieku w zakresie tkaniny.

W ramach cyklu odbyły się również wykłady. Pierwszy z nich poprowadził Adam Drozdowski, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UŁ, znawca wzornictwa przemysłowego w zakresie włókiennictwa. Drugi poprowadziła Anna Wiszniewska, historyczka sztuki i designu, kuratorka, wykładowczyni w Instytucie Sztuki PAN.

Tej odsłonie cyklu towarzyszyła wystawa prac Weroniki Anny Rosy „Tkanina Materiał Materia”. Wydarzenie odbyło się w Galerii Nizio w dniach 10–31 lipca 2020.

MATERIA MISTRZA | TKANINY – wydarzenia online:
23 lipca 2020:
premiera wideo na kanale YT: wykład Anny Demskiej

24 lipca 2020:
premiera wideo na kanale YT: „Utkane. Rozmowa z artystką”

28 lipca 2020:
premiera wideo na kanale YT:  „W pełni rozkwitu – tkanina między tradycją i nowoczesnością” wykład Adama Drozdowskiego

30 lipca 2020:
premiera wideo na kanale YT: „Malowane tkaniny Weroniki Anny Rosy”, wykład Anny Wiszniewskiej

8 i 9 sierpnia 2020:
„Projektowanie wzoru – motywy roślinne”, warsztaty z Weroniką Anną Rosą

MATERIA MISTRZA to program stworzony przez Fundację Nizio „The Creators”. Fundatorem tej organizacji jest architekt i rzeźbiarz Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International, autor licznych projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Jest także założycielem Nizio Galeria, która współorganizując program Materia Mistrza, tworzy nowe spojrzenie na styk tradycji i współczesności w  designie.

Organizator: Fundacja Nizio „The Creators”
Kuratorki: Iga Knysak, Karolina Kliszewska
Patronat honorowy: Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Partnerzy: Nizio Interior, Nizio Design International, Studio Bank, Look Inside, Politura&Ska, Zielona Łodyga
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Kampus, RDC 98.1 MHz, NÓW. Nowe Rzemiosło, Tygodnik Przegląd, Trendy Art of Living, Praska Ferajna, Projekt Pracownie
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Projekt współfinansowało m.st. Warszawa