MATERIA MISTRZA | KAMIEŃ

Fundacja Nizio stworzyła program edukacyjno-wystawienniczy MATERIA MISTRZA w 2019 roku. W czterech cyklach podążaliśmy tropem materiałowej ewolucji, badając dawne oraz współczesne zastosowanie tkaniny, wikliny, ceramiki i kamienia. Poprosiliśmy, by te cztery materie na swój warsztat ekspercki wzięli z nami historycy i krytycy sztuki, antykwariusze i kolekcjonerzy oraz artyści i projektanci form użytkowych.

MATERIA MISTRZA | KAMIEŃ

Ostatni głos w naszym mistrzowskim kwartecie materiałowym zabrał kamień. Nie bez powodu stał się zwieńczeniem poszukiwań MATERII MISTRZA.

Twardy i mocny niczym skorupa ziemska – kamień najdosadniej przypomina o swej materialności. Podobnie ceramika, która powstaje na bazie glinek mineralnych, czy naturalne tkaniny i wiklina, w pierwotnej formie wyrastające z ziemi jako rośliny. To właśnie sedno kuratorskich dociekań – materia jako budulec wszystkiego, co poznajemy poprzez zmysły. Doświadczamy jej piękna, obcując z naturalnymi materiałami i szlachetnymi wytworami ludzkich rąk.

MATERIA MISTRZA | KAMIEŃ – wydarzenia online:

17 maja 2021, godz. 10:00:
premiera wideo na kanale YT „Impresje o materii kamienia. Barbara Falender”

20 maja 2021, godz. 17:00:
spacer miejski „Kamień – artystyczne tworzywo w przestrzeni publicznej Warszawy”. Spacer poprowadził przewodnik miejski, spacerolog Jarosław Kaczorowski.
24 maja 2021
premiera wideo na kanale YT „Rozmowa na cztery ręce. Barbara Falender i Wojciech Pustoła”

29 maja 2021, godz.11:00-14:00 – streaming wydarzenia na fanpage’u Materii Mistrza:

11:00-11.45 – Blok I:
Spotkanie z artystą Wojtkiem Pustołą

12:00-12:45 – Blok II:
Rozmowa z ekspertką Katarzyną Kucharską-Hornung  o kamieniu jako tworzywie i możliwościach plastycznych, jakie daje artystom. Prowadzenie: Iga Knysak.

13:00-14:00 – Blok III:
Wykład ekspercki dr Zbigniewa Mańkowskiego „(Nie)znośny ciężar utraconego mistrzostwa”

MATERIA MISTRZA to program stworzony przez Fundację Nizio „The Creators”. Fundatorem tej organizacji jest architekt i rzeźbiarz Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International, autor licznych projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Jest także założycielem Nizio Galeria, która współorganizując program Materia Mistrza, tworzy nowe spojrzenie na styk tradycji i współczesności w designie.

Organizator: Fundacja Nizio „The Creators”
Kuratorki: Iga Knysak, Karolina Kliszewska
Patronat honorowy: Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Partnerzy: Nizio Interior, Nizio Design International, Studio Bank, Look Inside, Politura&Ska, Zielona Łodyga