KONKURS 3XR: REUSE, RECYCLE, REMAKE

3xR: reuse, recycle, remake to konkurs skierowany do młodych projektantów mebli i akcesoriów wnętrzarskich. Za jego organizację odpowiadała marka Nizio Interior oraz Fundacja Nizio. Do konkursu designerzy nadesłali 50 projektów, które walczyły o nagrodę główną – wdrożenie do produkcji i włączenie do kolekcji marki Nizio Interior. Celem konkursu było poszukiwanie i promocja młodych, utalentowanych twórców. Prezentacja projektów młodych designerów oraz ogłoszenie laureatów odbył o 10 grudnia 2015 w Galerii Nizio w Warszawie.

-Skupialiśmy się na tym, jak uczestnicy uchwycili ideę konkursu i czy przygotowany projekt wpisywał się w założenia 3xR reuse, recycle, remake. Poszukiwaliśmy rozwiązań innowacyjnych i niepowtarzalnych. W stosunku do zwycięzców byliśmy niemalże jednogłośni. Zwycięskie projekty oddają zamysł konkursu i wpisują się w założenia marki Nizio Interior. Myślę, że mogą zaskoczyć odbiorców i wprowadzić nową jakoś w duchu „recycle” na rynek polskiego designu – mówi Mirosław Nizio, architekt i projektant mebli, przewodniczący jury konkursu 3xR.

Zdaniem jurorów najlepszy okazał się projekt Michała Bogusza, studenta Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie. „Sputnik” to stołek, którego siedzisko w kształcie stożkowatego dysku przykręca się do 3 pustych butelek PET, pompowanych następnie za pomocą pompki rowerowej. Projektant zaproponował wykonanie dysku z dwóch klejonych części litego drewna, frezowanych na obrabiarce CNC. Aby całość była szczelna, powietrze z wentyla do butelek doprowadzają kanały wykonane ze stali nierdzewnej. Szczególną uwagę zwraca fakt, że projekt realizuję ideę 3xR, łącząc jednocześnie materiał szlachetny – drewno, z materiałami z odzysku. Butelki PET wykorzystywane są w każdym domu, dlatego do uzyskania gotowego stołka należy kupić jedynie specjalny dysk.

Idea 3xR jest mi bliska. Staram się uczestniczyć w wydarzeniach propagujących design zrównoważony i recykling. Mój projekt jest przede wszystkim oszczędny. I to pod wieloma względami: miejsca, ilości materiałów, kosztów przesyłki, czasu potrzebnego na złożenie – mówił Michał Bogusz.

Drugie miejsce zdobył projekt reCLOCK autorstwa Katarzyny Kędzior, obecnie pracującej nad dyplomem magisterskim na wydziale wzornictwa na ASP w Warszawie. W obszarze działalności i zainteresowań autorki jest projektowanie recyklingowe, ekologiczne i społeczne. Zgłoszone do konkursu przedmioty zostały wykonane ze zmielonych zakrętek po butelkach PET oraz z opakowań z tworzyw sztucznych. Opracowana przez laureatkę metoda wytwarzania materiału pozwala na 100% recykling powstałych form. Zaletą projektu jest wytrzymałość, odporność na wilgoć i łatwość obróbki mechanicznej. Zastosowana technologia umożliwia uzyskanie różnych wariantów kolorystycznych projektowanego przedmiotu. Jak mówi Katarzyna Kędzior, kolekcja reCLOCK to przedmioty użytkowe, unikatowe i nowoczesne.

Wyróżnienie powędrowało do autorów lampy „Satellite Image” – Ariela  Wywrota, Katarzyny Sroki i Filipa Zastawnika. Designerzy stworzyli swój projekt wykorzystując starą antenę satelitarną i sztalugę plenerową. Na czaszy anteny zaprojektowany został specjalny wzór, natomiast uchwyt został zmodyfikowany tak, by móc zamontować na nim źródło światła. Intrygująca gra słów oddaje ideę „Satellite Image” – dzięki oświetleniu „podziurawionej” czaszy anteny otrzymujemy autentyczny „obraz z satelity”.

3xR to główna koncepcja przyświecająca działalności Nizio Interior. Pomysłodawca i założyciel marki, Mirosław Nizio, redefiniuje stare przedmioty, dając im nowe życie, kształt i zastosowanie. Dzięki temu projekty są oryginalne i unikatowe przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i funkcjonalności. Konkurs skierowany był do osób od 19 do 35 roku życia. Zwycięskie projekty wyłoniło jury pod przewodnictwem Mirosława Nizio. Komisja składała się z ekspertów, teoretyków i praktyków designu. Należeli do niej: Marek Cecuła – światowej sławy artysta ceramik, Czesława Frejlich – redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika „2+3D grafika plus produkt”, wykładowczyni ASP w Krakowie i Warszawie, a także Krystyna Łuczak-Surówka historyczka i krytyczka wzornictwa, wykładowczyni warszawskiej ASP oraz Przemysław Szklarzewski – założyciel platformy Domideco.