AUKCJA NA RZECZ ARTYSTÓW Z INŻYNIERSKIEJ 3 | 23 MARCA 2013

Aukcja, która odbyła się 23 marca 2013 w jednej z historycznych sal Biblioteki na Koszykowej w Warszawie, była jedną z największych charytatywnych licytacji sztuki współczesnej w Polsce.

Cały dochód z niej został przeznaczony na urządzenie i wyposażenie nowych pracowni piętnastu poszkodowanych artystów, którzy stracili przestrzeń pracy i swój artystyczny dorobek w pożarze zabytkowej warszawskiej oficyny przy ulicy Inżynierskiej. Nabór prac na aukcję sztuki współczesnej organizowaną na rzecz artystów zakończył się wielkim sukcesem. Swoje dzieła przekazali na aukcję najbardziej cenieni polscy twórcy.

Zebrano około 150 prac, wśród których znalazły się obrazy, rysunki i fotografie wielu uznanych artystów, m.in. Pawła Althamera, Rafała Bujnowskiego, Roberta Kuśmirowskiego, Maurycego Gomulickiego, a także tragicznie zmarłego ponad rok temu twórcy kolaży Jana Dziaczkowskiego. Pod młotek pójdą też obrazy Wiktora Dyndo, Teresy Starzec i Doroty Kozieradzkiej, kolaże Radka Szlagi i Anny Niesterowicz, akwaforta Doroty Buczkowskiej, fotografie Zbigniewa Dłubaka, Pawła Kwieka i Bownika, prace na papierze Róży Litwy, Alicji Bielawskiej i Honzy Zamojskiego. I ponad setki innych, nie mniej ważnych, artystów. Dwa dni przed licytacją w bibliotece otwarta została wystawa, na której zostały wystawione zebrane dzieła.

Aukcja była wyrazem solidarności środowiska artystycznego. W styczniu 2013, w pożarze kamienicy, swój dorobek i wieloletnie archiwa stracili znani malarze, fotograficy, rysownicy, twórcy instalacji i filmów wideo, performerzy. Wśród nich znaleźli się dwaj zdobywcy Paszportów Polityki – Nicolas Grospierre i Karol Radziszewski, a także autorzy wystaw w Polsce i za granicą, laureaci wielu konkursów i stypendyści Ministra Kultury: Anna Fryer, Michał Frydrych, Dominik Jałowiński, Arkadiusz Karapuda, Agnieszka Kicińska, Agnieszka Kieliszczyk, Rafał Kochański, Rafał Kowalski, Piotr Kopik, Olga Lubacz, Jan Mioduszewski, Olga Mokrzycka-Grospierre i Ivo Nikić.

Organizatorami inicjatywy pomocy artystom byli historyk sztuki Michał Krasucki, kuratorzy Katarzyna Szydłowska i Konrad Schiller, a także Fundacja Nizio i Fundacja Kultury Polskiej.