MATERIA MISTRZA | WIKLINA

Fundacja Nizio stworzyła program edukacyjno-wystawienniczy MATERIA MISTRZA w 2019 roku. W czterech cyklach podążaliśmy tropem materiałowej ewolucji, badając dawne oraz współczesne zastosowanie tkaniny, wikliny, ceramiki i kamienia. Poprosiliśmy, by te cztery materie na swój warsztat ekspercki wzięli z nami historycy i krytycy sztuki, antykwariusze i kolekcjonerzy oraz artyści i projektanci form użytkowych.

W drugim cyklu wydarzeń odbywających się w ramach programu MATERIA MISTRZA odkryliśmy przed publicznością, we współpracy z twórcami i ekspertami, materię wikliny. Zaprezentowaliśmy odbiorcom cyklu twórczość projektantki form użytkowych Eweliny Lekkiej oraz rzemieślnika Grzegorza Gordata. Duet stanowi przykład odwiecznej relacji zachodzącej pomiędzy artystą-projektantem a mistrzem rzemiosła.

MATERIA MISTRZA | wiklina – wydarzenia online:
17 sierpnia 2020:
premiera wideo na kanale YT: „Impresje o materii wikliny”
19 sierpnia 2020:
premiera wideo na kanale YT: Rozmowa z Eweliną Lekką i Grzegorzem Gordatem połączona z prezentacją warsztatu i technik plecionkarskich
20 sierpnia 2020:
premiera wideo na kanale YT: „Odczarować wiklinę”, rozmowa z Anną Szwają i Joanną Krokosz
21 sierpnia 2020:
premiera wideo na kanale YT:  „Tradycyjność techniki, nowoczesność materiału”, rozmowa z Anną Feliks i Wojciechem Świątkowskim
22 i 23 sierpnia 2020:
warsztaty plecionkarskie z Grzegorzem Gordatem

MATERIA MISTRZA to program stworzony przez Fundację Nizio „The Creators”. Fundatorem tej organizacji jest architekt i rzeźbiarz Mirosław Nizio, właściciel pracowni architektonicznej Nizio Design International, autor licznych projektów przestrzeni publicznych: muzeów, ekspozycji historycznych, wystaw, pomników pamięci, scenografii. Jest także założycielem Nizio Galeria, która współorganizując program Materia Mistrza, tworzy nowe spojrzenie na styk tradycji i współczesności w designie.

Organizator: Fundacja Nizio „The Creators”
Kuratorki: Iga Knysak, Karolina Kliszewska
Patronat honorowy: Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
Partnerzy: Nizio Interior, Nizio Design International, Studio Bank, Look Inside, Politura&Ska, Zielona Łodyga