UNIVERSUM TEATRU I UMYSŁU PREZENTUJE: „WOMANIFESTO” & “MANIFESTO” by ILONA BEKIER-EKWA

Universum Teatru i Umysłu to interdyscyplinarne centrum na warszawskiej Pradze, łączące sztukę teatralną z nowoczesnym podejściem do edukacji artystycznej. Tworzone przez Mirosława Nizio oraz Sebastiana Słomińskiego, UTU to przestrzeń twórczego eksperymentu, gdzie dobrostan w procesie artystycznym staje się kluczowym elementem rozwoju. W tym duchu, 9 i 10 maja w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie zaprezentowane zostaną dwa wyjątkowe spektakle: “Womanifesto” oraz „Manifesto”. To wydarzenia, które nie tylko poruszają, ale i otwierają na nowe sposoby doświadczania sztuki.

Manifesto – spektakl o męskiej autentyczności

To niezwykłe wydarzenie artystyczne prowadzące w głąb męskiej wrażliwości i autentyczności. Poprzez taniec, głos, improwizację, poezję i muzykę mierzą się z własną prawdą i emocjami, zanurzają się w przestrzeni autentycznego doświadczenia – bez lęku, bez ocen, z pełną szczerością wobec siebie i publiczności.

Spektakl ten stanowi powrót do korzeni, do pierwotnej siły bycia sobą. W Manifesto mężczyźni pozwalają sobie na pełną ekspresję, na spojrzenie sobie i innym w oczy bez żadnych filtrów. To moment zatrzymania, głębokiego oddechu i prawdziwej obecności. Powstał na bazie autentycznych historii uczestników, którzy podczas warsztatów przełamywali bariery, by zaprezentować intymne, emocjonalne widowisko.

Reżyseria i choreografia: Ilona Bekier-Ekwa
Menedżer artystyczny: Gerard Dziedzic
Występują: Gerard Dziedzic, Mateusz Poterański, Marek Blach, Mariusz Puszko, Kacper Zawistowski, Adam Król, Michał Bojarowski, Łukasz Bryła, Przemysław Karolczyk, Marcel Dziedzic, Nikodem Nowodworski

Womanifesto: Remedium

To niesamowita podróż do źródła kobiecej intuicji i wewnętrznej mocy. Spektakl łączy taniec, śpiew, teatr i medytację, tworząc rytuał przemiany. Motywem przewodnim tej edycji jest kobieta-uzdrowicielka – ta, która niesie remedium. Leczy dotykiem, słowem, ruchem i samą swoją obecnością. Czerpie z wewnętrznej mądrości i życiowych doświadczeń, przywracając harmonię sobie i światu.

Każdy spektakl Womanifesto jest inny – tworzony na bazie prawdziwych historii uczestniczek, które podczas kilkumiesięcznych warsztatów odkrywały swoje autentyczne ja poprzez taniec, śpiew i improwizację. Na scenie pojawia się duża grupa kobiet, których odważna choreografia i pełen pasji ruch splatają się z oryginalnymi występami wokalnymi, tworząc niezapomniane widowisko.

Reżyseria i choreografia: Ilona Bekier-Ekwa
Choreografia: Katarzyna Regulska
Kostiumy: Justyna Jakubczyk-Lassota
Występują: Maria Wawreniuk, Kasia Chojnacka, Sabina Strzelecka, Monika Mikowska, Joanna Kucharczyk-Capiga, Maja Olszewska, Magdalena Smoleńska, Inga Możdżeń, Adrianna Wośko, Joanna Pokora, Anna Pilchowska, Anna Gaworska, Monika Zdanowska, Maria Isniuk, Zuzanna Ligowska, Ewelina Szymańska-Estevez, Justyna Jakubczyk-Lassota

Universum Teatru i Umysłu to miejsce, gdzie teatr, filozofia i sztuki wizualne spotykają się, tworząc unikalną przestrzeń dla artystycznego eksperymentu i współpracy. To przestrzeń, w której sztuka staje się narzędziem refleksji, a kreatywność przestrzenią do odkrywania nowych perspektyw i głębszego zrozumienia siebie i świata. Spektakle “Womanifesto” i “Manifesto” to doskonałe przykłady tej filozofii, w której sztuka staje się narzędziem transformacji, a twórczość – drogą do autentyczności.

Gdzie:

Siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), ul. Foksal 2 w Warszawie – zabytkowa przestrzeń w sercu miasta, otwarta na dialog, nowe formy i głęboko humanistyczne działania artystyczne.

Kiedy:
Manifesto – 9 maja 2025, godz. 19:19
Womanifesto – 10 maja 2025, godz. 19:19

Bilety:
Manifesto https://www.ebilet.pl/teatr/teatr-tanca/manifesto
Womanifesto https://www.ebilet.pl/teatr/teatr-tanca/womanifesto

Partnerzy wydarzenia: 

Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP)
To coś więcej niż instytucja – to przestrzeń otwarta na interdyscyplinarne działania twórcze, miejsce spotkań ludzi sztuki, architektury i myśli krytycznej. Siedziba SARP przy Foksal 2 to zabytkowa perła Warszawy, ale też żywe centrum kultury, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. To właśnie tam Manifesto zyska wyjątkową oprawę – wpisując się w misję SARP: wspierania kreatywności, wrażliwości społecznej i kultury dialogu.

Fundacja Nizio
Fundacja założona przez Mirosława Nizio – jednego z najbardziej cenionych polskich architektów i twórców przestrzeni narracyjnych. Jej działalność koncentruje się na wspieraniu projektów artystycznych i społecznych, które stawiają człowieka w centrum. To dzięki niej powstają miejsca, które poruszają, opowiadają historie i pomagają zrozumieć siebie nawzajem. Wsparcie Fundacji dla projektu Humanifesto to nieprzypadkowy wybór – łączy nas wspólna wiara w transformującą moc sztuki i autentycznego doświadczenia.

Spektakle „Manifesto” i „Womanifesto” to nie tylko wydarzenia artystyczne – to przestrzeń spotkania, poruszenia, obecności i prawdy. To zaproszenie do wspólnej podróży, która zaczyna się na scenie, ale rezonuje długo po ostatnim geście i dźwięku.